Ostatní

Jak zaúčtovat přebytek zásob

Dotaz:

Dobrý den, účtuji sklad B vše na 504 a na konci roku přúčtuji na 132 . Při inventuře byl zjištěn přebytek zboží na zásobách. Jakým způsobem mám přebytek zaúčtovat a jakých způsobem ocenit ( obvyklým nákupem zboží ?) .

Odpověď:

Při uzavírání účetních knih se počáteční stav zboží na skladě k 1.1. zaúčtuje do nákladů 504/132 (převod počátečního stavu 132 na 504 k poslednímu dni roku) a stav zboží zjištěný inventurou k 31. 12. se zaúčtuje jako nový zůstatek zboží 132/504 (převod konečného stavu účtu 132 na konci roku skutečně zjištěný inventarizací). O přebytku se zvlášť neúčtuje (do výnosů jako u způsobu A). Způsob ocenění podle toho jaký používáte (např. váženou nákupní cenou).


Opravné položky k pohledávkám

Dotaz:

Máme pohledávku splatnou 27. 11. 2007, v roce 2008 vytvořena opravná položka 20%, v roce 2009 žádná změna, 13. 10. 2010 uznám závazek zákazníkem, nechala jsem tudíž opravnou položku ve výši 20% i v roce 2010.
2011 ponechání opravné položky, 2012 jsme pohledávku dali k soudnímu jednání (rozsudek zněl v náš prospěch) a zvýšila jsem opravnou položku. Dosud není vše uhrazeno. Ke dni 13. 10. 2013 jsem opravnou položku zrušila a neuhrazenou část pohledávky převedla do podrozvahy. Teď nevím, jestli v roce 2013 opravnou položku neměla zrušit a pokračovat až následující rok.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Já bych opravnou položku nerušila, pokud firma uznala dluh a pohledávku jste řešili i soudně. Tzn. že je budˇ šance že ji firma ještě zaplatí nebo ji můžete případně daňově odepsat až do výše vytvořené opravné položky. Při vytváření opravné položky bych postupovala podle §8a zákona o rezervách v tehdejším znění a měla bych u tak staré pohledávky už vytvořenou opravnou položku do 100% její hodnoty, aby se dala daňově odepsat.


Opravy automobilu

Dotaz:

Dobrý den, mám dotaz ohledně zaúčtování případu. Máme v majetku  automobil, na kterém se měnily součástky. Součástky mám zaúčtovat jako nákup spotřebního materiálu  na 501? Zhodnocovat se automobil nemusí ?  Děkuji


Odpověď:

V případě, že se jedná o běžnou výměnu opotřebených součástek a cena se vešla do 40 tis., tak nejde o technické zhodnocení. Opravu bych zaúčtovala celou na 511 (práci i materiál).